Skip links

Jak zaaranżować długi korytarz?

Jak zaaranżować korytarz, który tak naprawdę mimo tego, że jest długo nie ma zbyt dużo miejsca?  Łatwo można go zagracić lub sprawić, że stanie się mało funkcjonalny.  Czy da się zaaranżować go funkcjonalnie i przy okazji stworzyć miejsce na przechowywanie?

Oświetlenie ustawienie ma znacznie

To jeden z najważniejszych punktów, bo jeśli źle je zaaranżujesz możesz optycznie skrócić lub pomniejszyć przestrzeń. Skup się na tym, aby po całej długości korytarza znalazło się oświetlenie sufitowe. Sprawdzą się tu najlepiej oprawy wpuszczane w sufitoprawy natynkowe lub oświetlenie liniowe (np. po 2,3 szyny w zależności do długości pomieszczenia). Unikajmy lamp wiszących z abażurami i innych wymyślnych modeli, ponieważ nie dość, że zamykają na przestrzeń, to sprawiają, że wnętrze robi się przytłaczające. Jeśli chodzi o kinkiety, tutaj wszystko zależy od tego czy pomieszczenie jest wysokie czy niskie. Jeśli wysokie to kinkiety powinny mieć źródło światła skierowane w dół, aby już bardziej nie powiększać pomieszczenia i zachować proporcje. Jeżeli jednak pomieszczenie jest za niskie i całość jest dość przytłaczająca to kinkiety warto skierować źródłem światła w górę ,dzięki czemu optycznie je powiększysz i zyskasz przestrzeń. Ciekawe propozycje na oświetlenie sufitowe lub kinkiety znajdziesz tu.

Podłoga i prawidłowe ułożenie

Taka, która optycznie powiększy przestrzeń. Jeżeli w korytarzu chcesz zastosować płytki, koniecznie postaw na te wielkoformatowe. Im mniej fug tym mniej odcięć, które pomieszczenie pomniejszają. Kolor zależy od całości. Proponuję kierować się zasadą – ciemna podłoga to jasne ściany. Raczej unikałabym ciemnych tonów, a jeśli już to powinny być dobrze wyważone, ale o tym w kolejnym akapicie. Jeśli decydujesz się na panele, pamiętaj o dwóch zasadach co do ich układania. Mówi się, że jeśli pomieszczenie jest wąskie i chcemy je poszerzyć optycznie, to należy ułożyć podłogi wszerz. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że niestety zmarnujemy sporo materiału, przy docinkach.  Może zrobić się chaos, bo tych ‘pięter’ będzie naprawdę sporo. Osobiście więc uważam, że najlepiej układać je wzdłuż pomieszczenia – jest to przede wszystkim łatwiejszy montaż, nie tworzy nam się dużo szeregów z panelami, mniej się dzieje.

Postaw na odpowiedni kolor

Oczywiście, że jasne, pastelowe kolory lub jasne szarości sprawią, że pomieszczenie wyda nam się większe i przestronniejsze. A co z ciemnymi kolorami? Czy wcale nie można ich użyć? Moim zdaniem można, ale w umiarze. Jeśli chcesz zdecydować się na ciemniejszy kolor np. grafit, granatowy, to postaw na jedną ścianę jako akcent. Dla rozjaśnienia jej na jej tle możesz dodać jasne dodatki, zawiesić lustra, dzięki czemu uzyskasz balans. Ciemne kolory na ścianie dobrze jest przełamać jasnym drewnem, które pięknie ociepli nam całość. Jak już wcześniej wspomniałam, jeśli decydujemy się na ciemne ściany, wtedy ważne, aby podłoga była jaśniejsza dla zachowania kontrastu.

Meble – miejsce do przechowywania w wąskim korytarzu?

Mogłoby się wydawać, że aby nie zabierać przestrzeni najlepiej będzie zrezygnować z szafy, komody i innych mebli. Jednak jeśli chcemy, by to pomieszczenie było w pełni funkcjonalne, to z pewnością przyda się miejsce w którym będziesz mógł schować wiele rzeczy. Jeśli myślisz o szafie, dobrze by było żeby była wysoka aż do sufitu (niższa tworzy odcięcie, przez co szafa mocno rzuca się w oczy i może pomniejszyć pomieszczenie) i wąska maksymalnie 35/40 cm. Wtedy możesz postawić na półki lub wysuwany wieszak, który się świetnie sprawdzi w wypadku wieszania kurtek i innych elementów. Podobnie w wypadku komody lub szafki na buty. Lepiej, żeby mebel był dłuższy, ale za to węższy. Aktualnie jest naprawdę wiele mebli, które mają ciekawe patenty przy wąskiej budowie.

Lustra – najważniejszy element wąskiego korytarza!

Moim zdaniem nie obejdzie się bez dużego lub kilku koło siebie. To one sprawią, że całe pomieszczenie nam się pięknie otworzy, rozjaśni, odbije kolory. Najlepiej gdyby w takim pomieszczeniu były to wysokie lustra. Małe lustra mogą powodować wizualne odcięcia na wąskim korytarzu. Lustra również świetnie sprawdzą się w momencie, kiedy chcemy postawić na ciemne ściany. Nie pozwolą wtedy, żeby wnętrze pozostało za ciemne, bo świetnie rozjaśnią korytarz.

Pamiętaj, że jeśli nie masz pomysłu, potrzebujesz konsultacji (w tym temacie również oferujemy pomoc) lub wsparcia w tym temacie, zawsze możesz zgłosić się po poradę do projektanta! Przyznaję, że temat wąskich korytarzu jest dość częstą zagwozdką dla naszych klientów, ale wspólnie ZAWSZE znajdziemy jakieś funkcjonalne rozwiązanie na wąski korytarz.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.